Bulut Altyapısının Yüzde 61'i AWS, Microsoft ve Google'dan Geliyor
Bulut Altyapısının Yüzde 61'i AWS, Microsoft ve Google'dan Geliyor

Bulut Altyapısının Yüzde 61’i AWS, Microsoft ve Google’dan Geliyor


Analitik firması Canalys tarafından yapılan bir araştırmasına göre, bulut altyapısına yapılan harcamalar bu yılın ilk çeyreği ile ikinci çeyreği arasında üçte bir oranında arttı.

Küresel bulut altyapısı harcamalarının %31’ini oluşturan Amazon Web Services‘in (AWS) kazançlarını açıklanmasının ardından, bu yılın ikinci çeyreği için toplam endüstri harcamasının 47 milyar dolar olduğu doğrulandı.

Amazon’un bulut platformu ise artık yıllık 59 milyar dolar gelir elde ediyor. Büyümeyi açıklayan Amazon CFO’su Brian Olsavsky: “COVID gibi yıkıcı ekonomik olaylar birçok insanın geri adım atmasına ve stratejik olarak nasıl değişmek istediklerini düşünmesine neden oldu. Birçoğu, kendi veri merkezlerine sahip olmak ve işletmek istemedikleri sonucuna vardı.” dedi.

Bu rakamlar, geçen yılın aynı dönemine göre sektör için gelirde %36’lık bir artış sağladı. AWS’nin yanı sıra Microsoft Azure, geçen yılın 2. çeyreğine göre yarıdan fazla büyüyerek %22 pazar payıyla en büyük ikinci bulut sağlayıcısı oldu. Google Cloud pazarda %8’lik bir paya sahip olmasına rağmen, bulut alanındaki etkisini daha da artırmayı planladığı için, yıllık bazda %66 gibi etkileyici bir büyüme kaydetti.

Alphabet ve Google Cloud CFO’su Ruth Porat: “Gelir artışına odaklanmaya devam ediyoruz ve buluttaki trendlerden memnunuz, buluttaki fırsatlar göz önüne alındığında, agresif bir şekilde yatırım yapmaya devam edeceğiz.” dedi.