Google Cloud ve Microsoft Azure'un 2. Çeyrek Kazançları Beklentileri Aştı
Google Cloud ve Microsoft Azure'un 2. Çeyrek Kazançları Beklentileri Aştı

Google Cloud ve Microsoft Azure’un 2. Çeyrek Kazançları Beklentileri Aştı


Google Cloud ve Microsoft Azure, analistlerin 2021 2. çeyrek kazançlarına ilişkin beklentilerini aştı. Microsoft, bu dönemde bir önceki çeyreğe göre %21 artışla 46,2 milyar gelir elde etti. Alphabet ise, 2020 yılının ikinci çeyreğinde 38,3 milyar dolar olan gelirini bu yılın aynı çeyreğinde 61.9 milyar dolara yükselterek %62’lik bir gelir artışı bildirdi.

Microsoft

Şirketteki büyümede önemli bir rolü olan Microsoft Azure bulut platformu, bu çeyrekte geçen yıla oranla %51’lik bir gelir artışı sağladı. Azure’un Ocak-Nisan 2020’den bu yana en iyi büyüme sonucunu bu oldu.

Şirketin CFO’su Amy Hood: “Farklılaştırılmış hibrit ve bulut teklifimize yönelik sağlıklı talep ve platformumuza uzun vadeli bağlılığın artması, önemli bir büyüme sağladı.” dedi.

Microsoft, Haziran ayının sonunda, Wall Street analistlerinin tahminlerinden yaklaşık %20 daha fazla, %50’nin hemen altında net bir gelir artışı sağladı.

Alphabet

Alphabet’in başarısı büyük ölçüde Google arama motoru ve reklamcılıktaki büyümeden kaynaklanmış olsa da, dikkatler sektörde düşük performans gösteren üçüncü en büyük bulut sağlayıcısı olarak Google Cloud’a çevrildi.

Google Cloud geliri, 2020’nin ikinci çeyreğinde 3 milyar dolardan, bu yıl aynı zaman diliminde 4,6 milyar dolara yükseldi. Bunun yanı sıra, Google Cloud’un işletme zararı 1,43 milyar dolardan 591 milyon dolara düştü ve bu rakam kârda önemli bir artışa işaret olarak görülüyor.

Alphabet ve Google Cloud CFO’su Ruth Porat: “Gelir artışına odaklanmaya devam ediyoruz ve buluttaki trendlerden memnunuz, fırsatlar göz önüne alındığında, agresif bir şekilde yatırım yapmaya devam edeceğiz.” dedi.