Zoom, Five9'u 14,7 Milyar Dolara Satın Aldı
Zoom, Five9'u 14,7 Milyar Dolara Satın Aldı

Zoom, Bulut İletişim Merkezi Sağlayıcısı Five9’u 14,7 Milyar Dolara Satın Aldı


Zoom, bir bulut iletişim merkezi yazılımı sağlayıcısı olan Five9‘u 4,7 milyar dolar değerinde hisse senedi karşılığında satın aldığını duyurdu.

Zoom’un ilk milyar dolarlık satın alması olan anlaşmanın, özellikle çalışanların ofise geri döndüğü pandemi sonrası bir dünyaya hazırlanırken gelmesi oldukça dikkat çekici bulundu. FactSet’e göre bu, Microsoft’un planlanan 16 milyar dolarlık Nuance Communications satın alımının ardından bu yıl ABD’deki en büyük ikinci teknoloji anlaşması oldu.

Zoom CEO’su Eric Yuan bir basın açıklamasında, “Sürekli olarak platformumuzu geliştirmenin yollarını arıyoruz ve Five9’un eklenmesi, müşterilerimize daha fazla mutluluk sağlayacak.” dedi.

Five9, Cuma gününü 11.9 milyar dolar veya hisse başına 177.60 dolar piyasa değeriyle kapattı. Zoom, Five9 hissedarlarının her Five9 hissesi için 0,5533 Zoom Video Communications hissesi alacağını söyledi. Bu, Five9’a hisse başına 200,28 dolar, %13 prim olarak değer veriyor ve Zoom’un 107 milyar dolara yakın piyasa değerinin yaklaşık %14’ünü temsil ediyor.

Zoom, Covid-19 yüzünden dünya genelinde ofislerin aniden kapanmasının ardından 16 ay içinde en büyük büyüme hikayeleri arasında yer aldı.

Zoom 2020’de gelirini %326 artırsa bile özellikle şirketlerin yeniden açılmaya başlaması ve yüz yüze toplantılar yeniden artması yüzünden doğal bir yavaşlamayla karşı karşıya. Şirket, işlerinde olan değişiklikleri hesaba katarak yeni ürünler piyasaya sürüyor, fakat Microsoft, Teams ile görüntülü sohbette rekabeti artırdığı için Zoom’un yeni gelir kaynaklarına da ihtiyacı var.

Zoom’un hisse senedi fiyatı geçen yıl neredeyse %400 arttı, ancak Ekim ayında zirveye ulaşmasından bu yana %36 düştü.

Five9 ise, 2020’nin başından bu yana kendi başına hızlı bir büyüme gördü. Çünkü şirketler, iletişim merkezleri de dahil olmak üzere her türden bulut yazılımına hızla uyum sağlamak zorundaydı.

Five9’un geliri geçen yıl %33 artarak 435 milyon dolara ulaştı. CEO Rowan Trollope, Mayıs ayında CNBC’den Jim Cramer’a, şirketin son dönemde en büyük iki anlaşmasını imzaladığını ve bunlardan yıllık toplam 20 milyon dolardan fazla gelir elde etmelerini beklediğini söyledi. Ayrıca, “Müşterileri artık bulutun kabul edilebilir bir seçenek olduğuna ikna etmek zorunda değiliz” dedi.

Tüm bunların ötesinde anlaşma iki eski Cisco yöneticisini de bir araya getirmiş oldu. 2011’de Zoom’u kuran Yuan, daha önce Cisco’nun 2007’de 3,2 milyar dolara satın aldığı WebEx’in kurulmasına yardım etmişti. Zoom’u başlatmak için ayrılana kadar Cisco’da kaldı.

Trollope, Symantec’te 22 yıllık bir kariyerin ardından 2012’de Cisco’ya katıldı. Sonunda Cisco’nun tüm işbirliği ürünlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı oldu. 2018 yılında Five9’da CEO rolünü üstlenmek üzere ayrıldı.

Şu an için ise, Trollope, Zoom’un başkanı olacak ve Yuan’a rapor vererek Five9’un CEO’su olarak kalacak.