Bulut Uzmanlarının Üçte Biri Yanlış Yapılandırmaların Artacağına İnanıyor


Fugue ve Sonatype tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre, bulut uzmanlarının üçte biri, bulut ortamlarındaki yanlış yapılandırmaların artacağına inanıyor. Bulut güvenliğini yönetmenin risklerine ilişkin 300 bulut uzmanıyla yapılan bir ankete dayanan State of Cloud Security 2021, ayrıca bulut yanlış yapılandırmalarının dünya genelindeki işletmeleri rahatsız etmeye devam ettiğini de ortaya koydu.

Rapor, bulut uzmanlarının yüzde 32’sinin bulut ortamlarındaki yanlış yapılandırmaların gelecek yıl içinde artmasını beklediğini söylerken, %40’ı yanlış yapılandırma oranının aynı kalacağına inanıyor ve sadece yüzde % 28’i bu durumun azalacağını öngörüyor. Bu rakamlar, BT ve bulut uzmanlarının bulut yapılandırmaları konusunda genel olarak çok emin olmadıklarını gösteriyor. Ayrıca bulut güvenliği ve operasyonları ile ilgili uygun tutumların eksikliğine de işaret ediyor.

Ankete katılan şirketlerin %83’ü, işletmelerin risk altında olduğundan endişe duyarken, % 36’sı ise geçtiğimiz yıl ciddi bir bulut veri sızıntısı veya ihlali yaşadığını ifade etti. Bulut ekiplerinin neredeyse yarısının her gün 50’den fazla yanlış bulut yapılandırması yaşadığını düşünürsek, şirketlerin bulut ortamları hakkında neden endişe duyduklarına şaşmamak gerek.

Şirketin basın açıklamasında, Fugue CEO’su ve kurucu ortağı Josh Stella ise şunları söyledi: “Bu yılki anket, geniş ölçekli bulut ortamlarının karmaşıklığının ve dinamizminin, ekiplerin onları güvende tutma becerisini geride bıraktığını ortaya koydu. Mühendislik ve güvenlik ekipleri, bulut güvenliğine yatırım yaptıkları zamanı ve kaynakları artırmaya devam ediyor, ancak ihtiyaç duydukları görünürlük ve otomasyondan hâlâ yoksun olduklarını söylüyorlar.” dedi.