Bulut ve PC Pazarları Büyümeye Devam Ettikçe Microsoft’un Kârı Yüzde 21 Arttı

Bulut ve PC Pazarları Büyümeye Devam Ettikçe Microsoft’un Kârı Yüzde 21 Arttı


Microsoft’un kârı, bulut hizmetlerinin devam eden büyümesi sayesinde son 3 aylık karını %21 artırdı. 

Şirket bu çeyrekte 2021’in başında görülen %44’lük artışa tam olarak ulaşamasa da, küresel PC ve bulut pazarları yıl boyunca pandemi talebinin faydalarını hissetmeye devam etti.

Microsoft, Ekim-Aralık döneminde bir önceki yıla göre %20 artışla 51,7 milyar dolar gelir elde etti.

Microsoft Başkan Yardımcısı ve CFO’su Amy Hood: “Uzun vadeli Azure taahhütlerinin yönlendirdiği güçlü rezervasyon büyümesiyle temsil edilen sağlam ticari uygulama, Microsoft Cloud gelirini yıllık %32 artışla 22,1 milyar dolara çıkardı. ”

CEO Satya Nadella yatırımcılarla yaptığı bir görüşmede, şirketin pandemi kaynaklı talep döneminde dijital teknolojinin ekonomik kısıtlamaların üstesinden gelerek “maliyetleri düşürürken üretkenliği artırmaya” yardımcı olabileceği bir döneme geçtiğini söyledi.

PC pazarına gelince…

2021’de 340 milyon bilgisayar sevk edildi ve Windows 11 ikinci çeyreğe girerken Windows OEM gelirinin %25 artmasına yardımcı oldu.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, şirketin PC talebinde yapısal bir değişime tanık olduğunu söyledi ve Windows 10 ve 11’in şu anda aylık 1,4 milyar aktif cihazda çalıştığını dile getirdi.

Microsoft’un e-posta gibi Office işyeri ürünleri paketini içeren üretkenlik segmenti ise, bir önceki yılın aynı dönemine göre %19 artarak 15,9 milyar dolara ulaştı.

Üretkenlik segmenti aynı zamanda Microsoft’un bir önceki yılın aynı dönemine göre %37 artan LinkedIn iş ağı hizmetinden elde edilen geliri de içeriyor. Nadella, “işgücü piyasasındaki büyük değişiklik” nedeniyle daha fazla etkileşim alındığını söylüyor.

Yılın geri kalanına bakıldığında, Microsoft, yüksek profilli oyun yayıncısı Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın alma planlarını duyurmuştu. Tarihteki en pahalı teknoloji satın alımı olacak ve tamamı nakit olan anlaşmanın, Xbox’ı Nintendo’nun önüne geçirerek Sony ve Tencent’le birlikte en büyük üç video oyun şirketinden biri yapması bekleniyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir