buluta geçiş siber güvenlik

Buluta Geçerken İşletmenizin Gizliliğini Korumanız İçin Bilmeniz Gerekenler


Pandeminin ilk günlerinden bu yana, siber güvenlik saldırıları ile ilgili şikayetlerde büyük bir artış oldu. Ne yazık ki, bu durumun küçük işletmeler üzerinde orantısız bir etkisi oldu. Çünkü birçok küçük işletme, uzaktan çalışmanın artması nedeniyle pandemiye uyum sağlamak için ilk kez gizli bilgileri buluta veya belge paylaşım platformlarına taşımak zorunda kaldı. Haberlerde büyük şirketleri bir ihlal veya siber güvenlik saldırısının kurbanları olarak daha sık görsek de, gerçek şu ki küçük işletmeler daha savunmasızdır. Bu yüzden küçük veya orta ölçekli bir işletme olarak, bir siber güvenlik protokolü uygulamamız büyük bir ihtiyaçtır. Ancak çoğu işletme; kimlik avı saldırıları, kötü amaçlı yazılım saldırıları, fidye yazılımı ve güvenliği ihlal edilmiş zayıf parolalar gibi saldırıları nasıl önlemeye başlayacağını bilmez.

KOBİ’ler Siber Güvenlik Saldırılarına Karşı Neden Daha Hassastır?

Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) hem finansal hem de bant genişliği açısından daha az kaynağa sahiptir. Güvenlik sorunlarını önlemek ve çözmek için yeterli personelleri yoktur. Bu yüzden bilgisayar korsanları bu durumdan yararlanmak ister. Çünkü KOBİ’lerin genellikle hassas müşteri bilgilerini şirket içinde veya özel bulut altyapılarında tuttuklarını bilirler. Ne yazık ki, KOBİ’lerin yöneticileri her zaman siber suçlular kadar bilinçli değildir. Genellikle, daha az bütçeleri olduğu ve küçük bir işletmenin ulusal veya uluslararası ölçekte tanınma olasılığının daha düşük olduğunu düşündükleri için, bunun bilgisayar korsanlarını önlemek için lehlerine çalıştığı varsayarlar. Ancak, tam da bu nedenle mükemmel bir hedef olurlar. Algıları, saldırmaya değmeyecek kadar küçük oldukları şeklinde olabilir, fakat bilgisayar korsanları durumun farkındadır. Bu nedenle siber suçlular, bitmeyen kimlik avı saldırılarıyla küçük işletmeleri toplu olarak tespit eder ve onlara saldırır

Önleme En İyi Korumadır

Büyük şirketlerin veri ihlallerinin aksine, bir siber saldırıdan kurtulmak söz konusu olduğunda KOBİ’leri genellikle daha zorlu bir mücadele bekler. Aslında, bu olaylar küçük işletmeler için sadece yıkıcı değil, aynı zamanda ölümcül de olabilir. İş kesintisi, veri kurtarma süresi ve hassas veriler açığa çıktığında, müşteri güvenini kaybetmenin uzun vadeli etkileri için ödenmesi gereken yüksek bir bedel vardır.

En iyi siber güvenlik uygulamalarının işletmenizi tüm saldırılara karşı güvende tutacağını garanti etmenin bir yolu olmasa da, ağlarınızı ve sunucularınızı gerçek zamanlı olarak izlemek, güçlü parolalar kullanmak, iki faktörlü kimlik doğrulama ve daha fazlası, işletmenizi hedefleyen bilgisayar korsanlarını filtreleyecek veya yavaşlatacaktır.

Buluta Geçmenin Avantajları

Bugünlerde hiçbir şey risksiz olmasa da, daha fazla işletme özellikle güvenliği sağlamak için buluta geçiyor. ZDNet’e göre; felaket kurtarma, iş sürekliliği, esneklik, üretkenliği artırma ve maliyetleri düşürme gibi avantajlar, birçok şirketin bulut tabanlı hizmetlerden yararlanmasının en önemli nedenleri olarak gösteriliyor. Ayrıca bulut tabanlı yazılıma ve güvenliğe yatırım yapmak, standart iş operasyonlarında kaçınılmaz olarak artacak maliyetlerin dengelenmesine de yardımcı oluyor.

Bulut Risklerini Azaltma

Buluta geçiş, siber güvenlik en iyi uygulamalarına ayak uydurmanıza olanak tanır ve web uygulaması güvenlik duvarları veya içerik teslim ağları gibi karşılama araçlarından yararlanmanızı sağlar. Böylece dağıtılmış hizmet reddi saldırılarına ve daha fazlasına karşı korunmanıza yardımcı olur. Bu aşamada tüm seçeneklerinizi değerlendirmeniz önemlidir, çünkü buluta geçişin avantajları olsa da riskleri de vardır.

İlk olarak şirketiniz yeni bir sisteme geçtiğinde, tüm verilerinizin yedeğini almanız çok önemlidir. Çünkü veri ihlali veya elektrik kesintisi gibi planlanmamış olaylar beklenmedik bir veri kaybına neden olabilir. Ne yazık ki, bundan kaçınmanın bir yolu yoktur.

Inc.’e göre, küçük işletmeler BT süreçlerini ve diğer verilerini buluta taşıyarak birçok avantaj elde edebilir. Güvenlik bir endişeyse, uzak ve hibrit işletmeler için ideal olan sanal özel ağlardan (VPN’ler) ve aynı zamanda güvenilir bulut sağlayıcıları tarafından sağlanan ağ güvenliği ve kötü amaçlı yazılım korumasından yararlanabilir.

Buluta geçiş, işletmenizi siber tehditlerden kurtarmaz, ancak daha geniş kapsamlı en iyi siber güvenlik uygulamalarını sürdürmek, küçük işletmenizin bulutun risklerinden daha ağır basan avantajlar elde etmesine yardımcı olabilir.

Günün sonunda, işletmenizin özel ihtiyaçlarına uygun olan bir bulut sağlayıcıyla çalışmak, iş akışınızı düzene sokmanıza ve güvende kalmanıza yardımcı olur.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.