amazon ukrayna veri taşıma

Amazon, Ukrayna’nın 10 Petabaytlık Verisini Buluta Taşımasına Yardımcı Oluyor


Amazon Web Services, Rusya’nın geniş çaplı işgalinin ardından Ukraynalı bakanlıkların ve özel şirketlerin buluta 10 petabayttan fazla veri aktarmasına yardımcı oldu.

AWS, 27 Ukrayna bakanlığından, 18 Ukrayna üniversitesinden, en büyük uzaktan eğitim K–12 okulundan (yerinden edilmiş yüz binlerce çocuğa hizmet veriyor) ve düzinelerce başka ülkeden taşınan 10 petabayttan (10 milyon gigabayt) fazla temel veriye ekleme yapmaya devam ediyor. Şu anda AWS’ye 61 [Ukrayna] hükümet veri geçişi var ve daha fazlasının gelmesi bekleniyor.

Ukrayna yasalarına göre, Rus işgalinden önce belirli hükümet ve belirli özel sektör verilerinin fiziksel olarak Ukrayna’da bulunan sunucularda saklanması gerekiyordu. Ancak, Rus ordusunun ülkeyi işgalinden bir hafta önce, Ukrayna parlamentosu hükümet ve özel sektör verilerinin buluta taşınmasına izin veren bir yasa çıkardı. Bunu başarmak için Ukrayna liderliği halka açık bir yardım çağrısı yaptı. Amazon Web Services (AWS), yanıt veren ilk kuruluşlar arasındaydı.

Rusya’nın saldırısının başlamasından üç gün sonra, AWS uzmanları verileri AWS Snowball cihazlarına, sağlamlaştırılmış bilgi işlem ve depolama donanımına aktarmaya başladı.

AWS, Ukrayna halkını desteklemek için Ukrayna hükümeti ve diğer özel ve kamu kuruluşlarıyla birlikte çalışmaktan onur duyduğunu, Amazon olarak yardım etmeye ve teknik uzmanlıklarını ve hizmetlerini ihtiyacı olanlara ulaştırmaya devam edeceklerini bildirdi.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.