DigitalOcean Nedir? En Çok Kullanılan DigitalOcean Servisleri Nelerdir?

DigitalOcean Nedir? En Çok Kullanılan DigitalOcean Servisleri Nelerdir?


DigitalOcean, sağlam altyapı ile donatılmış ve birden fazla hizmet sağlayan popüler bir bulut hizmeti çözümüdür.

Temel olarak uygulama ve web sitesi barındırma durumları için kullanılır ve kullanım kolaylığı nedeniyle kullanıcılar tarafından tercih edilir. DigitalOcean veri merkezleri, uygulamalar için yüksek düzeyde güvenlik sunar.

Digital Ocean’ın kullanıcılara sunduğu sanal özel sunucular veya VPS’ler “Droplet” olarak bilinir. Platformun kullanıcıları, uygulamalarını web tabanlı bir UI veya CLI – Komut Satırı Arayüzü aracılığıyla yönetebilir.

DigitalOcean IaaS platformu, güvenilirliği nedeniyle dünya çapında birçok büyük kurumsal müşteri için popüler bir seçimdir. Kullanıcıların uygulamalar için veri merkezleri ve coğrafi bölge gibi parametreleri seçmesine olanak tanır.

DigitalOcean’ın Özellikleri Nelerdir?

DigitalOcean iki ana ürün sınıfı sunar. Bunlar Droplets (DigitalOcean’ın sağladığı bulut sunuculara verdiği isim) ve Depolama’dır (Storage). Droplets, düzinelerce farklı boyut ve konfigürasyonda bilgi işlem sunucusu içerir (ayda 5$’a 1 CPU Droplets’tan en son Intel çiplerini kullanan 32 CPU sunucusuna kadar). Depolama ürünleri, nesne depolama için “Spaces” ve Droplets’a ekleyebileceğiniz “Blok Depolama” içerir.

DigitalOcean ayrıca yük dengeleyiciler, güvenlik duvarları ve DNS gibi “Ağ hizmetleri” de sunar. Bu ürünlerin tümü, UI, API, CLI veya istemci kitaplıkları aracılığıyla yönetilebilir. Çoğu uygulama için doğru yapılandırmayı bulabilirsiniz.

Geliştiricilerin DigitalOcean’ı Tercih Etmelerinin Nedenleri Nelerdir?

Geliştiricilerin DigitalOcean’ı tercih etmesinin sebeplerini sizin için aşağıda listeledik:

1. Estetik ve Sorunsuz Kullanıcı Arayüzü

Popüler bulut hizmeti sağlayıcılarının çoğu, kullanıcı arabiriminden ödün verir ve gelişmiş özellikler sağlayarak işleri aşırı karmaşık hale getirir.

DigitalOcean’ın kullanıcı arayüzü estetik ve işlevseldir. Bağlantıların, düğmelerin ve tek tıklama özelliklerinin sayısı, mevcut işlevlere erişimi sağlamak için idealdir. 

Ölçeklenebilir web uygulamalarını dağıtmak ve yönetmek için mükemmel bir bulut sağlayıcısıdır. Tek tıklamalı uygulamaları, otomasyon ve 3. taraf araçlarla entegrasyonun keyfini çıkarmanıza izin verdiği için bireysel yazılım geliştiriciler ve küçük ölçekli işletmeler arasında popülerdir.

Ayrıca, rahatınız için basit ve minimalist API’ler sağlar. Bir API oluşturduktan sonra, geliştiriciler API’yi çağırmak için standart HTTP araçlarını kullanabilir. Ayrıca geliştiricilerin PHP veya başka bir dilde programlama yaparken ihtiyaç duyabilecekleri tüm araçlar için SDKS sağlar. Bu araçlar, çeşitli kitaplıkları ve eklentileri içerir.

2. Olağanüstü Performans

Her geliştirici, bulut barındırma sağlayıcılarından yüksek kaliteli performans bekler. Çünkü sunucu yönetimi koşuşturmacasında zamanlarını boşa harcamak istemezler. DigitalOcean bu konuda geliştiricileri hayal kırıklığına uğratmayan bir platformdur.

SSD tabanlı sanal makinelerin ilk sağlayıcılarından biridir ve diğer hizmet sağlayıcılar bunu düşünmeden önce IPv6’yı kullanmıştır. DigitalOcean’ın sunduğu droplet (DigitalOcean’ın sağladığı bulut sunuculara verdiği isim) yaklaşık 55 saniye içinde ışık hızında bir önyükleme süresine sahiptir.

Bulut sunucuları, özel ECC Ram ve RAID SSD depolamaya sahip güçlü Hex çekirdekli makinelerde bulunur. Ayrıca, seçilen birkaç bölgede veri tabanı kümelerini ve dağıtılmış sistemleri çalıştırmak için VM’ler arasında özel ağ iletişimi sunar.

3. Profesyonel Dokümantasyon

Herhangi bir kaynak hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu resmi belgelerden geçer. Bu, Google’ın benimsediği ve büyük bir başarıya imza attığı bir stratejidir. DigitalOcean’ın belgeleri kapsamlı, somut ve çok detaylıdır. Öğreticilerden, kurulum kılavuzlarından, nasıl yapılır kılavuzlarından izlenecek yollara kadar her şeyi içerir.

Sunduğu bu ayırt edici özellik, herhangi bir bulut platformunda çalışan geliştiriciler için faydalı kaynaklardır.

4. Uygun Fiyatlandırma

DigitalOcean’ın fiyatlandırması, onu benzer barındırma hizmetleri sunan diğer bulut bilişim şirketlerinden ayırır. Temel planları ayda 5 dolar olarak belirlenmiştir. Saatlik ve aylık ödeme seçenekleri, küçük işletmelerin ve bireysel yazılım geliştiricilerin platformu benimsemelerini çok uygun maliyetli hale getirir. 

5. Aktif Dijital Topluluk

DigitalOcean’ın sağladığı en önemli avantajlardan biri, aktif bir dijital topluluktur.

En Çok Kullanılan DigitalOcean Servisleri Nelerdir? 

DigitalOcean, işletmelere ve geliştiricilere çok çeşitli servisler sunar. Bu servislerden en çok kullanılanlar aşağıdaki şekildedir: 

1. Droplet

DigitalOcean, web sitenizi hızlı bir şekilde çalışır duruma getirmek için ihtiyacınız olan esnekliği sağlar. Droplet ile tamamen güvenilir bir bağlantınız olur. Bu şekilde tüm dünyada 12’den fazla bölgede ile bağlantı kurabilirsiniz.

2. Kubernetes

DigitalOcean, size tasarımcılar için özel olarak oluşturulmuş yöneticiler sunar. Bu şekilde çeşitli basit uygulamalarla hızlı bir şekilde geliştirme yapabilirsiniz.

Kubernetes ayrıca tüm uygulamaların bellek, depolama ve bilgisayar kaynaklarını da bilir. Benzer şekilde, kaynak verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için programlar.

3. Data Base (Veri Tabanı)

DigitalOcean ilgili tüm veri tabanı yapılandırma bilgileri ile ilgilenir. İhtiyacınız olan tüm güncellemeleri yedekler.

4. Object Storage Space (Nesne Depolama Alanı)

Bu hizmet, DigitalOcean’ın size sunabileceği geniş depolama alanına dayanır. Depolama, işlemini oldukça kolay ve güvenilir bir hale getirir.

DigitalOcean Veri Merkezleri

Şu anda DigitalOcean’ın küresel kullanıcı kitlesine hizmet vermesine olanak tanıyan  önemli konumlarda 12 veri merkezi vardır. Şu anda faaliyette olan veri merkezlerinin listesi aşağıdaki şekildedir:

 • New York, ABD: NYC1, NYC2, NYC3
 • San Francisco, ABD: SFO1, SFO2
 • Toronto, Kanada: TOR1
 • Londra, Birleşik Krallık: LON1
 • Frankfurt, Almanya: FRA1
 • Amsterdam, Hollanda: AMS2, AMS3
 • Singapur: SGP1
 • Bangalore, Hindistan: BLR1

Özetle diyebiliriz ki, DigitalOcean, dünya çapındaki geliştiriciler tarafından en iyi bulut altyapısı hizmet sağlayıcılarından biri olarak kabul edilir. Cazip fiyatlarla çok sayıda özellik sunar.

DigitalOcean İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. DigitalOcean nedir?

DigitalOcean, sağlam altyapı ile donatılmış ve sanal Makineler, yük dengeleyiciler, veri tabanları, geliştirici araçları vb. gibi birden çok hizmet sağlayan popüler bir bulut hizmeti çözümüdür.

2. DigitalOcean temel ürünleri nelerdir?

 • Sanal makineler (Virtual Machines)
 • Depolama (Storage)
 • Kubernetes (Networking)
 • Yönetilen Veri Tabanları (Managed Databases)
 • Uygulama Platformu (App Platform)
 • Geliştirici Araçları (Developer Tools)
 • İzleme Araçları (Monitoring Tools)

3. DigitalOcean bulut hizmetlerinin fiyatları nedir?

 • Virtual Machines (Sanal Makineler) ayda 5 dolardan başlar.
 • Yönetilen Veri Tabanları ayda 15$’dan başlar.
 • Data Transfer (Veri Aktarımı) aylık 0,01 ABD doları tutarındadır.
 • Block Storage (Blok Depolama) maliyeti aylık 0,1 ABD doları/GB’tır.
 • Nesne Depolama, 250 GB için aylık 5 ABD Doları tutarındadır.
 • Uygulama Platformu ayda 5 dolardan başlar.
 • Geliştirici Araçları ücretsizdir.
 • İzleme Araçları ücretsizdir.

4. DigitalOcean yeni başlayanlar için mi?

Hayır, DigitalOcean yeni başlayanlar için değildir. DigitalOcean, geliştiricilere yönelik ürünler ve çözümler sunar. DigitalOcean’dan en iyi şekilde yararlanmanız için temel becerilerden daha fazlasına ihtiyacınız vardır.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.