Gartner: Küresel Bulut Harcamaları 2022'de 495 Milyar Dolara Ulaşacak

Gartner: Küresel Bulut Harcamaları 2022’de 495 Milyar Dolara Ulaşacak

Genel bulut için son kullanıcı harcamalarının bu yıl Mena bölgesinde 5,8 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.


İşletmeler Covid sonrası dönemde dijital dönüşümlerini hızlandırdıkları için genel bulut hizmetlerine yapılan küresel harcamaların bu yıl yıllık yüzde 20,4 artarak 495 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini söyleyen Gartner, toplam harcamanın 2020’de harcanan miktardan yaklaşık 84 milyar dolar daha fazla olduğu belirtti ve yılda yaklaşık yüzde 21.3’lük bir artış gerçekleştiğini dile getirdi.

Gartner Araştırma Başkan Yardımcısı Sid Nag, “Bulut, günümüzün dijital organizasyonlarını yöneten güç merkezidir. CIO’lar, dijital dönüşüm yolculuklarında belirli, istenen iş ve teknoloji sonuçlarını yönlendirmek için genel bulut sağlayıcılarını seçerken oldukça dikkatli davranıyorlar.” dedi.

Endüstri uzmanları, işletmeler için Oracle, Amazon Web Services veya SAP gibi uzmanlaşmış bir şirket tarafından barındırılan bir bulut sistemine geçmenin kendi sunucu, donanım ve güvenlik ağları altyapısını oluşturmaktan daha ekonomik olduğunu söylüyor. Ayrıca bu, toplam sahip olma maliyetini de düşürüyor.

Genel bulut harcamalarında, hizmet olarak altyapı yazılımının bu yıl yüzde 30,6 ile en yüksek son kullanıcı harcama büyümesini yaşayacağı tahmin ediliyor. Gartner, bunu yüzde 26,6 ile hizmet olarak masaüstü ve yüzde 26,1 ile hizmet olarak platform izleyeceğini tahmin ediyor.

Ayrıca Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da, genel bulutta son kullanıcı harcamalarının bu yıl 5,8 milyar dolara ulaşarak yıllık yüzde 18,8 artış göstermesi bekleniyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir