IBM Dönüşüm Raporu: Hibrit Bulut Hakimiyetini Sürdürmeye Devam Ediyor

IBM Dönüşüm Raporu: Hibrit Bulut Hakimiyetini Sürdürmeye Devam Ediyor


IBM, 2021’de işletmelerin sadece %3’ünün tek bir özel veya genel bulut kullandığını ve 2019’daki %29’luk kullanımda büyük bir düşüş olduğunu tespit etti. Bu yüzdesel değişim, bulut dönüşümünde baskın BT mimarisi olarak hibrit bulut modellerinin ön plana çıktığı anlamına geliyor.

Oxford Economics ile IBM Institute for Business Value (IBV) tarafından 28 sektör ve 47 ülkeden 7.200’e yakın üst düzey yöneticiyle ortaklaşa yapılan küresel çalışmada, hibrit bulut kullanımı için özel ve genel bulut modellerinin kullanımının azalması, ankete katılanların %79’unun en öncelikli dijital hedeflerinin kapsamlı ve gelişmiş bulut yetenekleri gerektirdiğini söylemesine bağlandı.

IBM, ankete katılan işletmelerin %59’unun dijital dönüşüm yol haritalarının Covid-19 tarafından hızlandırıldığını gösterdiği araştırmasıyla, bu değişimde pandeminin önemini de vurguladı.

Rapordan diğer önemli çıkarımlar ise aşağıdaki şekilde:

  • Güvenlik ve gizliliğe odaklanın. Kritik iş yüklerinizin nerede bulunduğunu belirleyin ve bunlara kimin erişimi olduğunu inceleyin.
  • Hangi iş yüklerinin buluta taşınması gerektiğini sorun. Hangi iş yüklerinin ve uygulamaların bulutta en fazla değeri sağlayacağını ve hangilerinin şirket içinde kalmaya daha uygun olduğunu başarılı bir şekilde belirlemek için BT ortamının envanterini çıkarın.
  • Verilerin işinize yaramasını sağlayın. AI odaklı araçları ve en iyi uygulamaları kullanarak iş yüklerini analiz edin.
  • Taktiksel bir yaklaşım belirleyin. Belirli uygulamaları modernize etmek ve güvenlik, yönetişim ve olağanüstü durum kurtarma gibi önemli konuları yönetmek için en iyi yaklaşımı seçmek gibi konulara odaklanın.
  • Doğru ekibi belirleyin. İşletmenizin müşteriler için nasıl değer yarattığını yeniden düşünerek disiplinler arası bir ekip kurun.

Raporla ilgili olarak açıklamada bulunan IBM Cloud Platform Başkanı Howard Boville, “Bulut yolculuğunun başlangıcında, birçok şirket karmaşıklık ve bağlantısız parçalar oluşturan birkaç farklı bulutla uğraştı ve bu da onları potansiyel olarak büyük güvenlik tehditleri ile karşı karşıya getirdi.

“Bugünün bulguları, dijital dönüşümlerin başarılı olması için güvenlik, yönetişim ve uyumluluk araçlarının birden çok bulutta çalışması ve başlangıçtan itibaren hibrit bulut mimarilerine gömülmesi gerektiğini yineliyor.” dedi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir