SAP, Rusya'daki Bulut Hizmetlerini Kapatacak

SAP, Rusya’daki Bulut Hizmetlerini Kapatacak


Daha önce Rusya’da yazılım satışını durduran yazılım satıcısı SAP, daha sert yaptırımların bir parçası olarak bulut hizmeti operasyonlarını da durdurarak bu ülkeyle olan bağlarını daha da kesecek.

Yazılım devi SAP, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, ülkeden çekilmesini genişletecek bir hamle olarak Rusya’daki bulut hizmetlerini de kapatıyor.

Almanya Waldorf merkezli SAP, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Rusya’daki tüm satışları ve bulut operasyonlarını durdurduğunu” söyledi.

SAP daha önce 2 Mart’ta yayınladığı bir blog yazısında, “Rusya’da ve müttefiki Belarus’da tüm SAP hizmet ve ürünlerinin satışını durdurduğunu, ayrıca Rusya’ya yeni ürünlerin sevkiyatını da durdurduğunu duyurmuştu.

CEO Christian Klein, 2 Mart tarihli “Standing in Solidarity” başlıklı blogunda, “Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımların barışı yeniden tesis etme çabalarında önemli bir mekanizma olduğunu” yazdı.

Klein blog yazısında, “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerle sürekli fikir alışverişi içindeyiz, onların rehberliğine sonuna kadar güveniyoruz ve şimdiye kadar atılan adımları tam olarak destekliyoruz” dedi.

Ancak Perşembe günü yayınlanan bir Reuters haberine göre, SAP’nin bulut tabanlı hizmetleri Rusya’da sunulmaya devam etti ve Klein’ın yakın tarihli bir gazete röportajında ​​sağlık, enerji ve diğer sektörlerdeki bazı Rus müşterilerine bulut hizmetleri sağlamaya devam etmeyi savunduğunu söyledi.

SAP, bu haftaki “SAP Continues to Stand in Solidarity with the People of Ukraine” başlıklı açıklamasında, “Rusya’daki tüm satışları ve bulut operasyonlarını durdurduğunu, uluslararası yaptırımları tam olarak uyguladığını ve hem teknoloji hem de insani yardım bağışladığını” söyledi.

SAP, yaptığı son açıklamada, “Yaptırımları uygulamanın ve tüm satışları durdurmanın ötesinde, Rusya’daki bulut operasyonlarımızı aktif olarak kapatıyoruz” dedi.

Rusya’da SAP ürünlerini şirket içinde satın alıp dağıtan ve bu ürünleri kendi dahili BT departmanlarında çalıştıran müşteriler var. Bu, SAP’nin herhangi bir destek veya katılım sağlamama kararından bağımsız olarak, bu müşterilerin bu ürünleri SAP’den bağımsız olarak kullanmaya devam edebilecekleri anlamına gelir.

Şirket ayrıca SAP ve çalışanlarından gelen bağışların 3 milyon Euro’yu (yaklaşık 3,3 milyon ABD Doları) aştığını ve 4.000’den fazla çalışanın mültecilere barınma ve farklı yardımlar sunduğunu söyledi. Şirket, SAP ofis alanının gıda ve ilaç gibi bağışları depolamak için de kullanıldığını söyledi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir