ZTE Green 5G, Yeşil Dijital Ekonomiyi Destekliyor

ZTE Green 5G, Yeşil Dijital Ekonomiyi Destekliyor


Karbon nötralizasyonu ve çevre korumaya dayalı sürdürülebilir kalkınma stratejisi sıcak konulardır. Yakın zamanda, ZTE NFV/SDN çözümünün Baş Bilimcisi Bay Tu Jiashun, Yeşil 5G için ZTE stratejisini ayrıntılı olarak konuşurken röportaj yaptı. Dünyanın önde gelen yenilikçi teknoloji şirketlerinden biri olan ZTE, yeşil stratejiyi her zaman temel sorumluluğu ve misyonu olarak görmektedir.  

1. ZTE’nin Yeşil Stratejisi nedir? ZTE’nin karbon nötralizasyon hedefleri ve taahhütleri nelerdir? 

Dünyanın önde gelen yenilikçi teknoloji şirketlerinden biri olan ZTE, yeşil stratejiyi her zaman temel sorumluluğu olarak görüyor ve misyonunu şimdi dijital ekonominin itici gücü olarak yeniden tanımlıyor. İnovasyon 5G ve bulut teknolojisini kullanarak, kendimizi , Dijital Yol Karbon Tarafsızlığı da dahil olmak üzere, sürdürülebilir ekonomi için dijital yol olarak dijital altyapıyı oluşturmaya adadık. Bizim yeşil stratejisi dört boyutlardan dijital ekonominin yeşil bir bulvara inşa için yenilikçi bir teknoloji kullanıyor. Bunlar yeşil ZTE, yeşil tedarik zinciri, yeşil dijital altyapı ve karbon zirvesi ve karbon nötrlüğüne öncülük eden yeşil dikey endüstridir.       

Karbon nötrleştirme, şirketimizin önemli bir stratejisi haline geldi ve uzun vadeli operasyon için özel ekipler kurduk. Hedefimiz 2030’dan önce karbon zirvesine ulaşmak ve 2060’tan önce karbon nötralizasyonuna ulaşmak.

2. 5G’nin güç tüketiminin 4G’nin üç katı olduğu söyleniyor. Bu, 5G’nin daha yüksek enerji tüketimine sahip bir ağ olacağı anlamına mı geliyor?

Genel olarak, baz istasyonlarının güç tüketimi, mobil ağ güç tüketiminin %80’inden fazlasını oluşturur. Hesaplamamıza göre, 5G baz istasyonunun güç tüketimi, 4G baz istasyonunun 2-3 katıdır, ancak 5G’nin bağlantı bant genişliği, 4G’nin onlarca katı olacaktır. Tam kapasite altında 5G ağlarının enerji verimliliği 4G ağlarının enerji verimliliğinden 10 kat daha fazla olacak ve 5G ağlarının enerji verimliliği gelecekte 100 kata yükselmeye devam edecek. ZTE, büyük veri ve yapay zekaya dayalı PowerPilot enerji tasarrufu çözümünü piyasaya sürdü. Kullanıcı deneyimini koruma öncülüğünde,sahanın gerçek zamanlı trafiğine ve geçmiş verilere göre farklı seviyelerde enerji tasarrufu politikaları başlatabilir. PowerPolit tarafından tüm ağ enerji verimliliği optimize edilebilir ve mobil ağın enerji tüketimi %20’den fazla azaltılabilir. China Mobile (Tianjin) örneğinde, ağ performansı ve kullanıcı algısını etkin bir şekilde dengeleyerek kullanıcı trafiği talebi artmaya devam ederek ağ bir yılda 4 milyon kwh’den fazla güç tüketimi tasarrufu sağlayabilir . Haziran 2021’e kadar ZTE PowerPilot enerji tasarrufu çözümü, dünya çapında 800000’den fazla tesiste 30’dan fazla ağda ticari kullanıma sunuldu ve operatörler için 1 milyar ABD dolarından fazla elektrik faturası tasarrufu sağladı. 

Yeşil telekom enerjisi. “Yeşil, verimli, akıllı ve güvenilir” konsepti ile ZTE, akıllı fotovoltaik, akıllı dönüşüm, akıllı lityum elektrik, akıllı güç dağıtımı ve akıllı sıcaklık kontrolleri gibi temel teknolojileri derinlemesine araştıran yeni bir “sıfır karbon” telekom enerji ağı önermektedir. ZTE, küresel müşterilere yüksek kaliteli, düşük karbonlu ve yeşil enerji çözümleri sunar. Şu anda, ZTE’nin doğrultucu modülünün ve güneş enerjisi modülünün dönüşüm verimliliği %98’e kadardır. Big data ve yapay zeka sayesinde, iEnergy bulut yönetimi, hat kaybını %35 azaltmak için yeni ve eski akıllı lityum elektriğin ve akıllı güçlendirme 57 V uzaktan güç kaynağının hibrit kullanımını sağlar. 2002’den beri ZTE, iletişim endüstrisi için yenilenebilir enerji güç kaynağı çözümleri sağlıyor ve dünya çapında iletişim endüstrisinde yaygın olarak kullanılıyor. 2020’nin sonunda, dünya çapında 400 MW’tan fazla güneş enerjisi kuruldu ve yılda 447 milyon kwh’den fazla elektrik tasarrufu sağlandı.

Yeşil veri merkezi. Veri merkezleri aynı zamanda BT ekipmanı, soğutma ekipmanı, güç kaynağı ve dağıtım sistemi ve aydınlatma ekipmanı dahil olmak üzere enerji tüketiminin devleridir. Tek başına, BT ekipmanı ve soğutma ekipmanı, enerji tüketiminin %80’ini oluşturur. Veri merkezinin enerji tasarrufu yolunun derinlemesine anlaşılmasına dayanan ZTE ZEGO modüler veri merkezi, sürekli yenilik yoluyla güç kaynağı ve dağıtım ve ısıtma ve havalandırma açısından piyasaya sürüldü. %60 enerji tasarrufu sağlamak için dolaylı buharlaşmalı soğutma gibi verimli soğutma sistemlerini kullanır ve %8’den fazla enerji tasarrufu sağlamak için yapay zeka teknolojisi aracılığıyla sürekli olarak optimizasyon yapar. Böylece, PUE 1.3’ten daha düşük ticari hale getirilmiştir. China Unicom ile Pingshan veri merkezinde her yıl 60 milyon kwh’den fazla güç tasarrufu sağlıyoruz. Çekirdek yönlendiriciler açısından, yerleşik iki fazlı sıvı soğutma teknolojisini kullanıyoruz. Ekipman odasının soğutma enerjisi tüketimini %30 ve gürültüyü 6 dB azaltmak için Guizhou Cloud Computing’in çekirdek ekipman odasında China Telecom ile birlikte çalıştık, böylece ekipman odası ortamını büyük ölçüde iyileştirdik.

5G, 4G ağlarından daha fazla enerji tüketecek, ancak 3GPP’nin vizyonu, 5G’nin enerji verimliliğinin gelecekte 4G’den 100 kat daha yüksek olacağıdır. 5G, şüphesiz insan uygarlığının yeşil bir dijital çağını açacak.

3. Şu anda, ICT endüstrisindeki enerji tüketiminin oranı, tüm dünyanın sadece yaklaşık %2’sidir. Küresel karbon nötralizasyonu için ICT endüstrisinde enerji tasarrufunun önemi nedir?

Belki Metaverse’in egemen olduğu bir dünyayı anlatan 《Matrix》ve 《Ready Player One》filmlerini görmüşsünüzdür. Gelecekte gerçekten böyle olup olmadığı önemli değil, geleceğin toplumunun hızla dijital topluma gireceğine ve enerji tüketimi oranı da dahil olmak üzere ICT endüstrisinin payının büyük ölçüde artacağına inanıyoruz. Bu nedenle, enerji tasarrufu, ICT endüstrisinin geleceği için kritik öneme sahiptir. 

GSMA’nın araştırmalarına göre, dijital teknolojiler, diğer endüstrilerin karbon emisyonlarını ICT endüstrisinin kendi karbon emisyonlarına kıyasla 10 kattan fazla azaltmalarına yardımcı olabilir. 5G, büyük veri, bulut bilişim ve yapay zeka gibi teknolojiler önümüzdeki yıllarda gelişmeye devam edecek. Çeşitli sektörlerdeki uygulamaları daha kapsamlı hale gelmiştir. Verimli veri bağlantısı, depolama, bilgi işlem ve uygulama yoluyla, üretimin sosyal verimliliği ve kaynak tahsisi geliştirilebilir.   

Dijital teknolojiler, karbon nötrlüğünün geleceğinde kilit bir rol oynuyor. Dijital altyapı ile birlikte 5G, dikey endüstrilerin yeşil dönüşümünü kesinlikle güçlendirebilir. ZTE şimdi kendisini dijital ekonominin itici gücü olarak yeniden tanımladı. İnovasyon 5G ve bulut teknolojisini kullanarak, sürdürülebilir ekonomi için dijital yol olarak ICT altyapısını oluşturmaya kendimizi adadık. 

4. Bahsettiğiniz gibi, dijital altyapı, dikey endüstrilerin, ICT endüstrisinin kendisinden on kat daha fazla enerji tasarrufu sağlamasına yardımcı olabilir. Şu anda hangi endüstriler benzer enerji tasarrufunu uyguluyor? Hangi senaryo’lar paylaşılabilir?

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) istatistiklerine göre, 2020’de küresel karbon emisyonları üç alandan geliyor: Enerji, elektrik üretimi ve ısıtma, ulaşım, imalat ve inşaat. Dijital altyapı, özellikle metalurji, ulaşım ve enerji endüstrilerinde enerji tasarrufu sağlamak için dikey endüstrilerin üretim süreçlerini hassas bir şekilde yönetir ve kontrol eder. Ortaklarımızla birlikte ZTE, demir ve çelik, metalurji, elektronik üretim, liman, demiryolu taşımacılığı, madenler ve enerji dahil 15 sektörde kapsamlı 5G+ yenilikçi yeşil uygulamalar gerçekleştirdi ve dünya çapında 60’tan fazla tanıtım projesi gerçekleştirdi.

Yenilikçi Metalurji Endüstrisi

Yunnan Sunho Aluminium Co., Ltd., Çin’in güneybatısındaki en büyük elektrolitik alüminyum üreticilerinden biridir. Sunho, China Mobile, ZTE ve Yunnan’daki diğer birimler, 5G yeşil akıllı fabrikalar kurmak için birlikte çalışır. 5G uygulama senaryoları şunları içerir:

➢        Enerji tüketimi veri analizi

➢        Alüminyum su sıcaklığının akıllı analizi

➢        Kayış çatlaklarının çevrimiçi tespiti

➢        Görsel sayaç okuma

➢        Araçların uzaktan kumandası

➢        Elektrolitik banyodaki sıvı sızıntısının çevrimiçi izlenmesi

➢        Tüm bu dijital çalışmalarla Sunho, her yıl 90 milyon kwh veya üzerinde tasarruf sağlayabilir.

Akıllı üretim endüstrisinin enerji tasarrufu yapmasını sağlamak

Akıllı üretim alanında ZTE, Binjiang, Nanjing’de “5G ile 5G üretimi” için bir gösteri fabrikası olan küresel bir 5G akıllı üretim üssü kurdu. Üretim aşamasında, tüm üretim akışındaki güç tüketiminin analizi yoluyla, yüksek sıcaklıkta yaşlanma aşamasında süreç iyileştirildi, otomatik sıcaklık ayarı ve doğru sıcaklık kontrolü sağlandı ve güç tüketimi %40 oranında azaltıldı. Diğer aşamalarda, insansız akıllı önleyici bakım ve XR uzmanlarının çevrimiçi rehberliği sayesinde, iş gezisi oranı %30 oranında azaltıldı ve yıllık seyahat gideri bir milyon yuan’dan fazla tasarruf edildi.

Güç Ağının Enerji Tasarrufu Sağlaması

2019’dan beri China Southern Power Grid, China Mobile ve ZTE ile birlikte Nansha, Guangzhou’da Çin’in en büyük 5G akıllı şebekesini kurdu. PMU hizmetleri, ilk 3GPP R16 tabanlı hassas zamanlama, ağ dilimleme, ilk 5G diferansiyel koruma ve senkron faz ölçümü dahil olmak üzere resmi olarak devreye alındı. 5G diferansiyel koruma ve 5G hassas yük kontrolü gibi hizmetler, elektrik şebekesinde tek noktalı arıza tespiti, izolasyon ve kurtarma hızını hızla artırabilir ve elektrik kesintisi süresini 100 kattan fazla azaltabilir. Aynı zamanda, yeni enerji erişiminin elektrik şebekesi üzerindeki etkisini önemli ölçüde azaltır.

5. Geleneksel bir üretim işletmesi olarak ZTE, kendi yeşil evrimini nasıl gerçekleştiriyor? 

Yeşil üretim, süreçlerin sürekli dönüşümü yoluyla kaynak ve enerji tasarrufu sağlar. Üretim sürecinin optimizasyonu ve iyileştirilmesi (bileşenlerin ve tüm sistemin yüksek sıcaklıkta yaşlanması) sayesinde, yıllık güç tasarrufu 30 milyon dereceyi aşıyor. Eski test ekipmanı değişimi ve çözüm iyileştirme tasarrufu 15 milyon kwh’yi aşıyor. Yeşil ambalaj projesinin pilot testini geçtikten sonra, paket malzemesi tasarrufu %10 oranında azaltıldı. Shenzhen üssü örnek alınarak, SMT üretim hattının soğutma sistemi 2020 yılında yeniden yapılandırıldı. Üretim hattı için özel olarak konfigüre edilen soğutma sistemi, merkezi klima soğutma suyu çevriminin soğutma sistemi ile değiştirildi ve böylece ekipmanın güç kaybını ve ısı yayılımını azaltıldı, bir yılda 280000 kwh güç tüketiminden tasarruf sağlandı. Shenzhen üretim üssünde, VOC emisyonları, daha çevre dostu deterjan kullanılarak üretim süreçleri ve ekipmanlarının yükseltilmesiyle yılda 46 tondan yılda 4,5 tona düştü.

Yeşil ZTE operasyonu: Tüm ürün yaşam döngüsü boyunca karbon ayak izi izleme yönetimi tamamen gerçekleştirildi. Şirket, çalışanlar için rahat bir çalışma ortamı sağlamak koşuluyla elektrik tüketimini büyük ölçüde azaltmak için akıllı klimaları ve akıllı aydınlatmayı tam olarak desteklemektedir. Yeşil fotovoltaik pil ile yıllık elektrik üretimi 3 milyon kwh’yi aştı. Ayrıca iş gezilerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla yeşil ofis tanıtımına devam edilmiş, telekonferans sayısı artmaya devam etmiştir. 2020 yılında telekonferans oranı %50’yi aştı.

Geri dönüşüm ekonomisi: Şirket, küresel bir yeşil sirkülasyon ağı oluşturmak için dünya çapında 160’tan fazla çevresel hizmet sağlayıcı ile birlikte çalışmaktadır. Çin’de ZTE’nin beş bölgesel işleme platformu vardır ve 10’dan fazla profesyonel çevre koruma hizmeti sağlayıcısı, profesyonel ve verimli geri dönüşüm hizmetleri sağlar. Genel geri dönüşüm kullanım oranı %95’e ulaşıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir