bulut tabanlı güvenlik

Bulut Tabanlı Güvenlik: SECaaS Nedir?


İşletmenizin büyüklüğünden veya karmaşıklığından bağımsız olarak, ağınızı ve verilerinizi korumanın anahtarı sağlam bir siber güvenlik altyapısıdır. Ancak BT personelinin potansiyel tehditleri sürekli izlemesi veya yönetmesi mümkün değildir.

Bu yükleri hafifletmek için SECaaS ve SOCaaS satıcıları, çeşitli sistemlerden ve uygulamalardan bilgilerinizi toplayabilen, analiz edebilen ve ilişkilendirebilen bir hizmet olarak bulut tabanlı güvenlik olarak ortaya çıktı ve güvenlikle ilgili eski sorunlarınızı eyleme dönüştürülebilir bilgi güvenliği zekasına dönüştürdü.

Security as a Service (SECaaS) – Hizmet Olarak Güvenlik

Büyüyen SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) evreninde, SOCaaS ve SECaaS, işletmenizin güvenlik operasyonları merkezine (SOC) veya güvenlik sistemlerine (SEC) yönelik bulutta oluşturulmuş alternatifleri ifade eder.

SECaaS Nedir?

SECaaS, siber güvenlik hizmetlerini dış kaynak kullanımı için bulut üzerinden teslim eden, çok kiracılı bir modeldir. Abonelik temelinde, bu bulut hizmetleri, ana bilgisayar veya kullanıcıların nereye bağlandığını önemsemeden (örneğin, uzaktan çalışma) uygulamalara erişimi güvence altına alabilir.

SaaS gibi, SECaaS da maliyet tasarrufu, ölçeklendirme esnekliği ve en son güvenlik güncellemeleri sağlar. BT personelinizin yükünü de hafifletebilse de, hizmet olarak güvenlik, işletmenizin güvenlik yöneticilerinin yerini alamaz.

SECaaS’ın Özellikleri

Hizmet Olarak Güvenlik, bulut aracılığıyla sağlanan güvenlik yazılımını ve üçüncü bir tarafça sağlanan şirket içi güvenlik yönetimini içerir. SECaaS satıcıları tarafından sunulan ek hizmetler aşağıdakileri içerir:

 • Business Continuity and Disaster Recovery (BCDR) – İş sürekliliği ve olağanüstü durum kurtarma: Bir felaket durumunda BT ve iş operasyonlarınızın çalışır durumda olduğundan emin olmak için bu araçları kullanabilirsiniz.
 • İzleme: Riski yönetmenize ve takip etmenize yardımcı olması için güvenlik sistemlerini yerinde izleyebilirsiniz.
 • Veri kaybını önleme: Depolanmış veya kullanılmış tüm verilerinizi koruyarak izleyebilir ve doğrulayabilirsiniz.
 • Identity and Access Management (IAM) – Erişim ve kimlik yönetimi: Bu araç, kimlik doğrulama, erişim zekası, kimlik doğrulama ve kullanıcı yönetimi araçları sağlar.
 • İzinsiz giriş yönetimi: Örüntü tanıma teknolojisi, olağandışı davranışları ve olayları algılar. Bu araçlar yalnızca izinsiz girişleri tespit etmek için yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda bunların yönetilmesinde de destek sağlar. Bu araç ve hizmetler, ağ erişiminizi yönetmenize, ağ hizmetlerini dağıtmanıza, korumanıza, izlemenize ve izlemenize yardımcı olur.
 • Güvenlik değerlendirmesi: Güvenlik önlemlerinizin endüstri standartlarına uygun olup olmadığını belirler.
 • Security Information and Event Management (SIEM) – Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetimi: Günlük ve olay verilerini birleştiren ve daha sonra anormallikleri ve izinsiz girişleri tespit etmek için gerçek zamanlı olarak analiz edilebilen araçlar sağlar.
 • Güvenlik açığı taraması: Bu tarama, ağınızdaki ve BT altyapınızdaki güvenlik açıklarını tespit eder.
 • Web güvenliği: Kullanıcıların her an erişebileceği çevrimiçi uygulamaları korur.

SECaaS satıcıları, işletmenizin ilk savunma hattı olabilir. Anormal davranışların algoritmik ve otomatik tespiti, SIEM yetenekleri ve MDR ile satıcılar; uygun, web özellikli bir gösterge panosu aracılığıyla herhangi bir zamanda ağınızdaki görünürlüğünüzü artırabilir. Virüsten koruma yazılımı için en son yamalar zamana duyarlı yönetim gerektirse de, SECaaS’niz bu güncellemeleri tüm cihazlarınızda otomatik olarak kapsar. Tehditlere karşı uyarıldığında, SECaaS analistleri, erişim noktalarını kapatarak anında harekete geçebilir ve sorunlu davranışları işletmenizin BT yönetimine derhal bildirebilir.

Hizmet Olarak Güvenlik’in (SECaaS) Avantajları Nelerdir?

SECaaS nispeten yeni bir kavramdır ve işletmenizin aşağıdakileri başarmasına yardımcı olur:

 • Tüm siber güvenliğiniz, verileriniz ve uyumluluğunuzun merkezi yönetimi
 • Sürekli siber güvenlik testi ve koruması
 • Altyapı ve web uygulaması sızma testi
 • Cyber Essentials uyumluluk yönetimi
 • Sanal CISO, DPO ve Etik Hacker danışmaları ve tavsiyeleri
 • İşletmeniz için siber güvenlik süreçleri ve politika yönetimi
 • Günlük denetimi (SIEM) aracılığıyla gerçek zamanlı güvenlik olayları yönetimi

Güvenliği bir hizmet olarak kullanmak, işletmenizin gereksinimleri değiştikçe ağınızı ve bilgilerinizi izlemek için uygun maliyetli ve pratik bir çözüm olabilir. SECaaS satıcıları, birden çok bulut kullanan hibrit ortamlara sahip işletmeler için etkinlikleriyle de öne çıkar. Sürekli izleme ve bir dizi güvenlik özelliği ile SECaaS satıcınız, işletmenizin güvende olduğundan emin olabilmeniz için olası saldırıları tespit etmek ve önlemek için ön safta yer alır.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.