Buluta Geçiş Sürecinde Yapılan 10 Büyük Hata
Buluta Geçişte Yapılan Hatalar

Buluta Geçiş Sürecinde Yapılan 10 Büyük Hata


Bulut tabanlı süreçlere yönelik sürekli artan talep, işletmelerin buluta geçişe yönelmesine neden olur, ancak bunu yaparken acele etmek, bazı istenmeyen sorunları da beraberinde getirebilir. Buluta geçiş sürecini anlamak, planlamak ve ardından uygulamak gerekir. Ayrıca, daha sonraki aşamalarda herhangi bir sorun yaşamamak için uzman bulut bilişim hizmetlerinden faydalanmanız da gereklidir.

Buluta geçiş sürecinde aşağıda listeleyeceğimiz hatalar çok yaygındır. Bu yüzden geçişten önce bu hatalara bir göz atmanız, işletmeniz için maksimum faydayı elde etmenize yardımcı olacaktır.

1. Gereksiz Yere Tedarikçi Değiştirmek

Buluta geçiş söz konusu olduğunda, işletmelerin yaptığı en yaygın hatalardan biri, gereksiz yere bulut servis sağlayıcısını değiştirmektir. 

Örneğin, şirketiniz veri depolama ihtiyaçları arttı ve özel buluttan genel buluta geçmeye hazırlanıyorsunuz. Böyle bir senaryoda genel bulut seçeneklerini keşfetmek için mevcut satıcınızla birlikte çalışmak genellikle en iyi çözümdür.

Sorun (daha fazla depolamaya ihtiyacı, güvenlik veya uyumluluk ile ilgili endişeler vb.) ne olursa olsun, ilk önce mevcut sağlayıcınızın seçeneklerini değerlendirmeniz gerekir.

2. Her Şeyi Aynı Anda Taşımak

Çoğu bulut servis sağlayıcı bulut bilişimi olabildiğince sorunsuz hale getirmiş olsa da, süreç hala zaman alır ve personeliniz için yeniden eğitim gerekir. Bu yüzden uzmanlar, erken aşamalarda yalnızca birkaç uygulamayı geçirerek küçük şekilde taşıma yapmanızı önerir. Bu küçük çaplı taşımalar, veri analitiğini, alışveriş sepeti uygulamalarını veya işletmenizin kullandığı diğer küçük ölçekli uygulamaları içerebilir. Kademeli geçiş, geçiş sürecinde bir şeyler ters giderse, büyük bir felaketin önlenmesine yardımcı olur. Daha küçük uygulamaları buluta aktarmak, günlük görevleriniz için daha önemli olan uygulamaları aktarmadan önce geçiş sürecindeki sorunları gidermenize de olanak tanır.

3. Karar İçin Acele Etmek

Buluta geçiş, hafife alınmaması gereken bir konudur. Bu yüzden öncelikle mevcut BT ihtiyaçlarınızı değerlendirmeniz, yerel depolamanın iş hedeflerinizi karşılamada yetersiz kaldığı alanları belirlemeniz ve bu bulguları buluta geçiş için pratik bir stratejiye dönüştürmeniz gerekir.

Buluta geçiş yapmak için pek çok neden olsa da, sadece “bunu başkaları da yapıyor” diye yapmamanız, bulut tabanlı bir sistemin sağladığı avantajlardan en iyi şekilde yararlanmak için söz konusu teknolojinin işinize nasıl hizmet edebileceğini tam olarak anlayarak işe başlamanız gerekir.

4. KVKK’yı Önemsememek

KVKK gibi yeni yönergelerle, işletmenizin veri işlemek ve depolamak için kullandığı belirli uygulamaları taşımak, yasaları veya en azından sektör düzenlemelerini ihlal etmenize neden olabilir. Bu yüzden her uygulamanın neden buluta taşınması gerektiğini düşünmek için biraz zaman ayırın ve bunu yapmak için bir neden bulamıyorsanız, kararınızı başka bir zamana erteleyin.

Hassas uygulamaları buluta taşımaya karar verseniz bile, hangi güvenlik önlemlerini kullandıklarını belirlemek için her zaman bulut servis sağlayıcınıza danışın. Satıcınızın gizlilik politikası, sektörünüzde veri depolamayı yöneten yönergelerle eşleşmeyebilir. Bu tür çatışmalar olmasa bile, tüketicileri verilerinin buluta aktarıldığı konusunda uyarmak ve bunun pratik anlamda ne anlama geldiğini açıklamak için gizlilik politikanızı güncellemeniz gerekebilir.

5. Kötü Fiziksel Konum Seçimi

Konum, başarılı bulut geçişinin anahtarıdır. Bulut, nerede olursanız olun esnek depolama sunarken, fiziksel konumlar hala önemlidir. İşletmeniz biraz yerel ölçekte veya hatta yalnızca bir ülkede faaliyet gösteriyorsa, bulut sağlayıcınızın erişim noktalarının konumu, buluta geçiş stratejiniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Örneğin, ülkeye göre değişen gizlilik yasaları nedeniyle bazı bölgelerdeki tüketicilerin uygulamalarınıza erişmesini engellemeniz gerekebilir. Bu yüzden bir bulut satıcısı seçerken her zaman bu ihtiyaçları göz önünde bulundurmanız gerekir.

6. Mevcut Uygulamalara Uyum Sağlayamamak

Birçok işletme, herhangi bir ayarlama yapmadan verileri ve uygulamaları buluta aktarma hatasına düşer. Bu, özellikle özel bir buluttan genel bir buluta geçiyorsanız geçerlidir.

İşletmeniz için kullandığınız uygulamalar her zaman güncellenmeli ve bulutta kullanım için optimize edilmelidir. Bunu sizin için yapabilecek bir kurum içi BT uzmanınız yoksa, başka bir şirketten dış kaynak sağlamayı düşünebilirsiniz. Yerel depolama amaçlı uygulamaları buluta aktarırken çok fazla şey ters gidebilir, bu nedenle bu sorunları ortaya çıkmadan önce tahmin edebilecek yetenekli bir BT danışmanına sahip olmanız önemlidir.

7. Eksik Güvenlik

Güvenlik her zaman bir BT stratejisinin önemli bir parçası olmuştur, ancak bulut yeni bir yaklaşım gerektirir. Buluta geçiş sırasında ortaya çıkabilecek çeşitli güvenlik sorunları vardır, bu nedenle riskleri anlamanız ve bunlarla mücadele etmeye hazır bir planınız olması çok önemlidir. Otomatik bulut geçişi, işletmenizin fazladan çaba veya insan kaynağı olmadan en son güvenlik ve geçiş hizmetlerinde güncel kalmasını sağladığından bu riskleri azaltmanıza olanak sağlar.

İşletmelerin buluta geçiş sürecinde yaptığı bir diğer yaygın güvenlik hatası, buluta taşınan verileri şifreleyememesidir. Otomatikleştirilmiş bir geçiş sistemi mevcut olsa bile, bulut sağlayıcınızın güvenlik önlemlerinin hassas verileri korumak için yeterli olduğunu asla varsaymamalısınız. Sektör düzenlemeleri, sağlayıcının güvenlik politikasından bağımsız olarak, bir aktarım sırasında ve sonrasında kendi verilerini korumaktan işletme sahiplerini hala sorumlu tutar.

8. Buluta Geçiş Maliyetlerini ve Zaman Çizelgelerini Tahmin Edememek

Bir işletme her şeyden önce, verilerini bir bulut bilişim ortamına taşımak için gereken zaman ve maliyetleri analiz etmek için gereken özeni göstermelidir. İşletmeler, ilk planlarına maliyet ve zaman tahminlerini dahil etmediğinde, öngörülemeyen koşullar nedeniyle bütçeler ve zaman çizelgeleri genellikle aşılır. Bu, işin diğer bölümlerini etkiler ve işletmenin kâr etme yolculuğunu geciktirir.

9. Canlıya Geçmeden Önce Test Yapmamak

Canlıya geçtikten sonra her şeyin iyi gideceğini varsaymayın. Özellikle bulutun sağladığı yetenek ve işlevleri kazanmak için acele ettiğinizde bu hataları yapmanız kolaydır. Bu yüzden her şeyin istediğiniz gibi çalıştığından emin olmak için bulut servis sağlayıcınızın bir test ve Kalite kontrol (Quality Assurance – QA) planına sahip olduğundan emin olun ve ekibinizin bu plana katılmasını sağlayın. Geçişin beklentileri karşılamasını sağlamanın tek yolunun bu olduğunu unutmayın.

En başarısız geçişlerden bazıları, geçişin test aşamasını ciddiye almayan işletmelerde gözlemlenmiştir.

10. Doğru Teslimat Modelini Seçmemek 

Bulut bilişimi ne için kullanmak istiyorsunuz? İşte tam da bu noktada cevaplanması gereken soru budur. İhtiyaçlarınızı ve gereksinimlerinizi tam olarak anlayamamanız, ihtiyaçlarınıza uygun olmayan bir teslimat modeli seçmenize neden olabilir; tahmin edilebileceğiniz gibi bu, bulutun avantajlarından yararlanamamakla sonuçlanır.

İnsan Kaynakları Yönetimi (HRM), Yönetim Bilgi Sistemleri (MIS) vb. gibi karmaşık çözümleri uygun maliyetli bir şekilde uygulamak istiyorsanız, Hizmet Olarak Platform yerine Hizmet Olarak Yazılım‘ı seçmeniz gerekir. Öte yandan, iş operasyonlarınızı desteklemek için tüm altyapıyı dışarıdan temin etmek istiyorsanız, Hizmet Olarak Altyapı mükemmel bir seçim olacaktır. Yanlış seçim yapmak, azalan getiriler sağlar veya hiç getiri sağlamaz.

Yukarıdaki listede, şirketlerin buluta geçiş yaparken yaptıkları birçok maliyetli hatadan sadece birkaçıdır. Bu hatalardan kaçınmanız için bulut servis sağlayıcınızın; bilgi, beceri, test edilmiş metodolojiler ve araçlara sahip olduğundan emin olun.