Google Cloud, Kalite Kontrol ve Denetimlere Adanmış Yapay Zekayı Kullanıma Sunuyor


Google Cloud Haziran’ın son haftası; üreticilerin, tüketim malları şirketlerinin ve diğer işletmelerin, ürün kusurları ve kalite kontrol maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olmak için yeni bir araç olan Visual Inspection AI‘ın kullanıma sunulduğunu duyurdu. Google Cloud‘un yıllardır kalite kontrol operasyonlarında kullanılan genel amaçlı AI ürünü AutoML üzerine kurulu olan Visual Inspection AI, American Society for Quality’e göre, üreticilere yılda milyarlarca dolara mal olan ürün kusurlarının önüne geçmeyi planlıyor.

IDC Grup Başkan Yardımcısı Kevin Prouty, Google basın bülteninde, “Google Cloud’un görsel incelemeye yaklaşımı, çoğu imalat şirketinin aradığı bir yol haritasıdır” dedi. Üreticilerin; esneklik, ölçeklenebilirlik, uçtan uca buluta yetenekleri, hem gerçek zamanlı hem de geçmiş verilere erişim, kullanım kolaylığı ve sürdürülebilirlik istediğine değindi.

Google Cloud’un bilgisayarlı görü teknolojisini kullanan Visual Inspection AI; kusurları üretim sürecinin başlarında tespit eder, üretim çıktısını iyileştirir, verimi artırır, yeniden çalışmayı ve iade-onarım maliyetlerini azaltır, denetim maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur.

Google’a göre, Vision AI, sadece 10 insan etiketli görüntü ile doğru modeller oluşturabilir. Bu, genellikle yüzlerce veya binlerce görüntü gerektiren diğer makine öğrenimi modüllerine göre önemli bir gelişmedir. Bu özelliği, kullanıcının aynı görüntüyü kullanarak aynı anda birden fazla hatayı tespit etmek için modeli eğitme yeteneğiyle birleştirmek, genel ML yaklaşımına kıyasla üretim denemelerinin doğruluğunu 10 kata kadar artırır.

Visual Inspection AI:

  • Kullanmak için bilgisayar görüşüne veya yapay zeka uzmanlığına ihtiyacınız yoktur. Sezgisel kullanıcı arayüzü, mühendislerin sistemi kurmak ve kullanmak için gereken tüm adımları gerçekleştirmesine olanak tanır.
  • Daha fazla ürüne maruz kaldığı için zaman içinde doğruluğu otomatik olarak artırır.
  • Kontrol modelleri fabrikadaki makinelere indirilebilir ve uçta bağımsız olarak çalıştırılabilir.
  • Visual Inspection AI, Google Cloud’un analitik ve ML/AI araçları portföyüne tamamen entegre edilmiştir ve mühendislerin, kalite sorunlarının temel nedenlerini belirlemek veya tedarikçi ve müşteri verileriyle çapraz referans yapmak için Visual Inspection AI’dan elde edilen bilgileri diğer veri kaynaklarıyla birleştirmesine olanak tanır.

Google’a göre müşteriler, çözümlerini mevcut operasyonlarına entegre etmek için Google Cloud’un iş ortağı ekosisteminden yararlanabilir. SOTEC, Siemens, GFT, QuantiPhi, Kyocera, Accenture vb. dahil Google Cloud iş ortakları, görsel denetim yapay zekanın dağıtımını destekler.

Kyocera’nın Dijital Çözümler Bölümü Departman Yöneticisi Masaharu Akita, Google basın bülteninde, “Yapay zeka mühendislerinin sayısının ne kadar az olduğu düşünülürse, Visual Inspection AI, AI dışındaki mühendisler tarafından kullanılabilecek yenilikçi bir hizmettir” dedi. “Visual Inspection AI’ın 10 ila 20 kusurlu görüntü içeren yüksek hassasiyetli modeller oluşturmak için kullanılabileceğini bulduk. Müşterilerimizin dijital dönüşüm projelerine yön verecek çözümler geliştirmek için Google ile ortaklığımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.