Google Cloud, Pazar Yeri Gelir Paylarını Yüzden 20'den Yüzde 3'e Düşürecek
Google Cloud, Pazar Yeri Gelir Paylarını Yüzden 20'den Yüzde 3'e Düşürecek

Google Cloud, Pazar Yeri Gelir Paylarını Yüzden 20’den Yüzde 3’e Düşürecek


Google Cloud, bulut pazarında üçüncü taraf yazılım satışlarından elde ettiği gelir miktarını önemli ölçüde azaltmaya hazırlanıyor.

Google tarafından konu ile ilgili resmi bir açıklama gelmese de, bir iç kaynağa göre, platformun yüzde gelir payı yakında %20’den %3’e düşürülecek.

Üçüncü en büyük küresel bulut altyapısı sağlayıcısı olan Google Cloud’un bu hareketi, rekabet gücünü artırma ve yazılım üreticilerini ürünlerini Google Cloud’da satmaya çekme girişimi olarak değerlendiriliyor.

Pazar lideri Amazon Web Services yalnızca %5 listeleme ücreti alırken, ikinci Microsoft Azure da Temmuz ayında payını %20’den %3’e indirdi.

Google ayrıca Temmuz ayında Play Store uygulama satın almalarından aldığı yüzdeyi %30’dan %15’e düşürdü. Microsoft, Windows uygulama mağazasındaki satış kesintisini %30’dan %12’ye düşürerek Google’ın bu hareketini takip etti.

Kuruluşundan bu yana Google, bulut platformundan kâr elde edemedi. 2021’in ikinci çeyreğinde Google, bulut sektöründen 591 milyon dolar işletme zararı ve 4.6 milyar dolar gelir bildirdi.

Google’ın ana şirketi olan Alphabet, gelirinin yaklaşık %82’si ve kârının büyük ölçüde tamamı için hâlâ reklamlara güveniyor.