İşletmelerin Geleceği Bulut Tabanlı Bilgisayarlar Mı?

İşletmelerin Geleceği Bulut Tabanlı Bilgisayarlar Mı?


İşletmeler, son iki yılda uygulama ve hizmetlerden veri depolamaya kadar her şeyi değiştirerek buluta geçişlerini hızlandırdı. Synergy Research Group’a göre, uzaktan çalışmaya toplu geçiş, işletmelerin varlıklarını öncekinden 24 kat daha hızlı bir şekilde buluta geçirmesini sağladı ve bulut altyapı hizmetlerine yönelik kurumsal harcamalar 2020’de %35 artarak 130 milyar dolara ulaştı.

Teknoloji devleri o zamandan beri kendi bulut hizmetlerine büyük yatırımlar yaptılar ve Microsoft ve Google, bulut tabanlı bir işletim sistemini (OS) piyasaya sürecek kadar ileri gitti. Microsoft geçen yıl Windows 365 Cloud PC’yi piyasaya sürerken, Google kısa süre önce Chrome OS Flex’i yayınladı.

Peki işletmelerin buluta geçiş çabalarını hızlandırması ve yaygın olarak lanse edilen avantajları kullanmasıyla birlikte, internet üzerinden makinelere aktarılan hızlı işletim sistemleri, işletme genelindeki geleneksel terminallerin yerini alabilecek mi?

Windows 365 ve Chrome OS Flex Karşılaştırması

Microsoft’un Windows 365’i, her kullanıcı için otomatik olarak yeni bir Windows sanal makinesi (VM) türü oluşturan hibrit çalışma dönemi için tasarlanmış bulut tabanlı bir hizmettir. Tüm Windows 10 ve Windows 11 cihazları uyumludur ve oturum macOS, iPadOS, Linux ve Android çalıştıran donanımlara bile aktarılabilir. Ayrıca Word, Excel ve PowerPoint gibi Microsoft 365 uygulamalarına da erişebilirsiniz.

Microsoft, ağ performansını fiziksel cihazınızdan da üstün olarak lanse ediyor. Windows 365 kurulumunuz yüksek performanslı bir veri merkezinde barındırıldığından, yerinde geniş bant bağlantınızın hızından ziyade o veri merkezindeki bağlantı hızlarından yararlanırsınız.

Google’ın hizmeti, tam teşekküllü olmasa da, VM’lere benzer şekilde modern bir yaklaşım sunar. Chrome OS Flex, yeni donanımlara olmadan evrensel bir sistem kurmayı amaçlayan işletmeler için tasarlanmıştır. Google’a göre yeni işletim sistemi dakikalar içinde herhangi bir PC ve Mac’e kurulabilir ve aynı kod tabanından oluşturulduğu için bir Chromebook’ta bulacağınız geleneksel Chrome OS ile aynı hissettirir.

Google ayrıca yazılımın bulut öncelikli doğası nedeniyle cihazların hızlı bir şekilde önyükleneceğini ve zamanla yavaşlamayacağını iddia ediyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir