Nutanix Raporu: İşletmelerin %64'ü 3 Yıl İçinde Çoklu Bulutu Benimseyecek

Nutanix Rapor: İşletmelerin Yüzde 64’ü 3 Yıl İçinde Çoklu Bulutu Benimseyecek


İşletmelerin yarısından fazlası (%64), üç yıl içinde çoklu bulut ortamını benimsemeyi planlıyor. Ancak Nutanix’in son raporuna göre; bulut güvenliği, veri entegrasyonu ve maliyetlerle ilgili zorluklar devam ediyor.

Nutanix, bulut benimseme konusundaki kurumsal ilerlemeyi ölçmek için dünya çapında 1.700’den fazla BT karar vericiye bir anket yaptı ve işletmelerin hibrit bulutlara daha fazla odaklandığı ortaya koydu.

Nutanix, Ürün ve Çözümlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Monica Kumar, SDxCentral’a verdiği demeçte, “İşletmeler, etkin bir şekilde rekabet etmek ve aynı zamanda pazara yenilik getirmek için ihtiyaç duydukları çevikliği ve esnekliği elde etmek için birden çok buluttan giderek daha fazla yararlanıyor” dedi.

İşletmelerin sahip olduğu veri miktarı çok büyük, bu nedenle “tüm kurumsal verilerinizi tek bir yerde tutamazsınız.” diye ekledi.

Raporda ayrıca, büyük işletmelerin çoklu bulut yolculuğunda daha ileri düzeyde olduğu gözlemlendi ve 5.000 veya daha fazla çalışanı olan şirketlerin %57’sinin halihazırda bir çoklu bulut stratejisi uyguladığı tespit edildi.

Hibrit Çoklu Bulut Benimseme Zorlukları Çözebilir Mi?

Daha fazla işletme çoklu buluta geçmesine rağmen, bu konuda zorluklar devam ediyor. Bulut güvenliğini, veri entegrasyonunu ve maliyetleri yönetmek, katılımcılar tarafından belirtilen en önemli çoklu bulut zorlukları arasında.

İşletmeler, güvenliği iyileştirmeyi en önemli BT önceliği olarak görüyor. Bu yılki raporda, geçtiğimiz yıl boyunca uygulamaları altyapılar arasında taşıyan katılımcıların büyük çoğunluğu, bu taşımayı güvenlik nedeniyle yaptıklarını söyledi.

Güvenliğin yanı sıra, ankete katılanların birçoğu çoklu bulutla başarılı olmanın daha basit yönetim gerektirdiğini kabul etti ve %83’ü hibrit çoklu bulutun zorlukların üstesinden gelmek için ideal işletim modeli olduğunu söyledi.

Bulut Bir Hedef Değil, Çalışma Modelidir

Nutanix’in endeksi ayrıca, katılımcıların %91’inin son 12 ay içinde bir veya daha fazla uygulamayı yeni bir BT ortamına taşıdığını gösterdi. Bununla birlikte, %80’i hareketli uygulamaların zaman alıcı ve maliyetli olabileceğini bildirirken, %77’si iş yükü taşınabilirliğinin önemli veya orta düzeyde bir zorluk olduğunu söyledi.

Monica Kumar, bulut bilişimi geliştirmekle geçen bunca yıldan sonra, işletmelerin hala çok satıcılı, çok konumlu, çok uygulamalı ve çok iş yükü gibi birçok karmaşıklıkla uğraştığını belirtti.

Monica Kumar, çoklu bulut dağıtımları için uygulama merkezli bir yaklaşımla başlamayı önerdi.

“Bulutun bir hedef olmadığı bizim için netleşiyor. Bu bir çalışma modelidir” dedi. “Dışarıda çok bulutlu bir dünya var. Tek bir bulut herkese uymadığı için hibrit çoklu bulut BT işletim modelinin en iyisi olduğuna inanıyoruz.” dedi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir