WhatsApp, Bulutta Yedeklenen Sohbetler İçin Artık Uçtan Uca Şifreleme Sunacak
WhatsApp, Bulutta Yedeklenen Sohbetler İçin Artık Uçtan Uca Şifreleme Sunacak

WhatsApp, Bulutta Yedeklenen Sohbetler İçin Artık Uçtan Uca Şifreleme Sunacak


Dünya çapında en çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulamalarından biri olan ve tüm kullanıcıları için ek bir gizlilik koruması katmanına sahip WhatsApp, kullanıcıların bulut yedeklerini parolaların veya 64 haneli anahtarların arkasına kilitlemesine izin vererek, kullanıcı gizliliğini koruma yolunda bir adım daha attı.

WhatsApp blogundan yapılan açıklamaya göre, bulutta yedeklenmiş sohbetler için uçtan uca şifrelemenin, şimdiden başlayarak iki milyar kullanıcının tümüne “yavaşça” yayılacağını doğruladı. Bu özellik daha önce Eylül ayında duyurulmuştu, ancak belirli bir çıkış tarihi yoktu. Şu an özelliğe erişmek için tek yapmanız gereken WhatsApp mobil uygulamasının en son sürümünün telefonunuzda yüklü olması.

Peki sistem nasıl çalışacak?

Diyelim ki yeni bir telefon alıyorsunuz ve mevcut cihazınızda yerel olarak depolanan bazı WhatsApp konuşmalarını, WhatsApp’ta zaten mevcut olan iCloud veya Google Drive bulut yedeklemesini kullanarak ileride başvurmak üzere saklamak istiyorsunuz. Ayarlar menüsünü açın, Sohbetler bölümünde “Sohbet Yedekleme” seçeneğini bulun ve ardından “Uçtan Uca Şifreli Yedekleme” ye dokunun. Bundan sonraki aşamada özel bir parola veya 64 basamaklı anahtar oluşturma sürecinde size yol gösterilecektir. Bu adımdan sonra “Oluştur” a basın ve artık yedeklemeleriniz şifreli. Bu aşamadan sonra, şifrenizi veya anahtarınızı daha sonra kullanabilmeniz için saklamanız çok önemlidir.

WhatsApp bu özelliği, özellikle Hindistan gibi dünyadaki en büyük WhatsApp kullanıcı yoğunluğuna sahip ülkelerde artan çevrimiçi gözetim yasalarının ardından, yedeklenmiş mesajlara hükümetlerin erişememesi için tasarladı.