Zoom ve Five9 14,7 Milyar Dolarlık Anlaşmadan Vazgeçti
Zoom ve Five9 14,7 Milyar Dolarlık Anlaşmadan Vazgeçti

Zoom ve Five9 14,7 Milyar Dolarlık Anlaşmadan Vazgeçti


Zoom, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Five9’u 14,7 milyar dolarlık tüm hisse senedi alımıyla satın aldığını, ilk milyar dolarlık satın alımını yaptığını ve o sırada yılın en büyük ikinci teknoloji anlaşması olduğunu söylemişti.

Zoom Video Communications‘ın bulut yazılım sağlayıcısı Five9‘u satın alma teklifi, ABD Adalet Bakanlığı’nın 14,7 milyar dolarlık anlaşmayla ilgili ulusal güvenlik endişelerini dile getirmesinden birkaç hafta sonra çöktü, satın alma anlaşması, Five9 hissedarlarının anlaşmayı reddetmesinin ardından Perşembe günü suya düştü.

Bu ayın başlarında, Institutional Shareholder Services, Zoom’un büyümesiyle ilgili endişelerini dile getirerek Five9 hissedarlarına anlaşmaya karşı oy kullanmalarını tavsiye etmişti. Perşembe günü şirketler, Five9 tarafından düzenlenen ve yatırımcıların çoğunluğunun anlaşmaya karşı olduklarını söylediği bir hissedar toplantısının ardından anlaşmalarını feshetme kararı aldıklarını duyurdu.

Five9 CEO’su Rowan Trollope, “İşlem duyurumuzdan bu yana hissedarlarımızla yoğun bir şekilde etkileşim kurma fırsatı bulduk. Five9’un gelecekteki beklentilerine yönelik geri bildirimlerini ve güvenlerini büyük ölçüde takdir ediyoruz ve bağımsız bir şirket olarak değer yaratma konusundaki önemli potansiyele ilişkin görüşlerini paylaşıyoruz.” dedi.

Zoom’un kurucusu ve CEO’su Eric Yuan, bir blog yazısında, “Five9’u satın almak, müşterilerimize entegre bir iletişim merkezi teklifi sunmak için çekici bir yol sundu” dedi. Bununla birlikte, platformlarının başarısı için hiçbir şekilde temel teşkil etmediğini ve müşterileri için bir çağrı merkezi çözümü sunmanın tek yolu olmadığını söyledi.

Devralmayı sona erdirme kararı, pandemi sırasında video konferans hizmetlerinin muazzam başarısının ardından tekliflerini genişletmeyi uman Zoom’a bir darbe oldu. Five9 ile yapılan anlaşma, Zoom’un bugüne kadarki en büyük satın alması olacaktı.